Błonie | BIP | BIS | Plan Miasta | Centrum Kultury | Kalendarz imprez | Biblioteka | Kącik adopcyjny | || Teraz jest 2019-07-22, 04:15

Forum Błonia

Kanały RSS: Forum | Miasto

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: 2010-10-30, 09:31 

Witam,

Zapoznałem się z Pana programem. Zainteresował mnie Pana projekt pod nazwą "Błonie - ja tu mieszkam, uczę się i pracuję". W związku z tym chciałbym dowiedzieć się o szczegóły dotyczące tego programu, a zwłaszcza do kogo jest adresowany, czemu ma służyć i jakie są plany realizacji.

Tytuł: Odp.
PostNapisane: 2010-10-30, 22:14 

Witam,
Projekt ten jest moim nowatorskim pomysłem, który chciałbym wdrożyć w momencie, kiedy zostanę Radnym.
Projekt adresowany jest do wszystkich mieszkańców Błonia, aby ich zatrzymać w naszej pięknej miejscowości i zachęcić innych do zamieszkania u nas.
Projekt definiuje trzy kwestie:
1) "mieszkam" zachęcić młodych mieszkańców Błonia do pozostania w naszej miejscowości, aby nie wyprowadzali się do Warszawy czy Grodziska Maz. (tam jest więcej tańszych mieszkań – do wynajęcia i kupna - niż w Błoniu i więcej miejsc pracy)
2) "uczę się" polega na tym, aby poszerzyć ofertę edukacyjną w Błoniu. Nie opierać się tylko na tym poziomie, co daje szkoła podstawowa, gimnazjum czy szkoły ponadgimnazjalne, ale wyżej, co dadzą szkoły wyższe.
3) "pracuje" zwiększenie miejsc pracy, aby Błoniacy nie musieli dojeżdżać do Warszawy by spełniać się zawodowo, gdyż w Błoniu mają małe (co najwyżej średnie) możliwości zrobienia kariery zawodowej.

Jak to zrealizować?
Miasto musi być inicjatorem spotkań i konferencji poświęconych tym dziedziną życia.
1) budownictwo mieszkalne, czyli wspieranie inicjatyw budowy w Błoniu nowych budynków wielorodzinnych (np. nowy blok przy ul. 3 maja) czy jednorodzinnych (jak to jest na Żukówce). To pozwoli na wzrost konkurencyjności cen na błońskim rynku nieruchomości i będzie rozwijało nowe budownictwo.
Tu wystarczą inicjatywy kierowane do Burmistrza o poszukiwanie developerów, którzy chcieliby zainwestować w miasto podwarszawskie tak jak to jest np. w Zielonce, Piasecznie, Legionowie.
2) Błonie powinno ściśle współpracować z uczelniami wyższymi a także firmami szkoleniowymi, które na terenie naszej Gminy mogłyby zlokalizować swoje filie i oddziały tak jak to jest w Wołominie, Sochaczewie czy Nadarzynie. Tak aby mieszkaniec Błonia który chce mieć wykształcenie wyższe nie musiał dojeżdżać do Warszawy lub w/w miejscowości.
Wiem, że niektóre uczelnie (nie koniecznie z Warszawy) szukają w miejscowościach podwarszawskich miejsca na swoje filie – jest to podyktowane mniejszymi kosztami dla danej uczelni.
3) Zwiększenie miejsc pracy w Błoniu jest możliwe dzięki sprowadzeniu do naszego miasta firm, które chcą „uciec” z drogiej Warszawy ze swoim zapleczem np. administracyjnym, księgowym, call center. Jak wiemy ceny wynajmu pomieszczeń w Warszawie jest dużo droższy niż u nas, tak więc np. Bank który ma centrale w Warszawie, u nas może zlokalizować siedzibę kilku swoich departamentów które zajmują się kwestiami pracowniczymi, administracyjnymi itp. Tego rodzaju przypadki są realizowane na masową skalę, gdzie różne działy są przenoszone np. na Śląsk ze względu na cięcie kosztów. Błonie może stać się właśnie tego rodzaju zapleczem.

Opisane sfery życia pozwolą na zatrzymanie mieszkańców Błonia, którzy rozważają wyprowadzkę, ale także do przyciągnięcia innych chętnych do zamieszkania u nas, a nie w Grodzisku, Piasecznie czy Legionowie.

Mam nadzieje, że idea „Błonie – ja tu mieszkam, uczę się i pracuje” spotka się z Państwa aprobatą :D

Pozdrawiam,
Tomek Wiśniewski

Strefa czasowa: UTC + 1