Błonie | BIP | BIS | Plan Miasta | Centrum Kultury | Kalendarz imprez | Biblioteka | Kącik adopcyjny | || Teraz jest 2019-07-22, 04:39

Forum Błonia

Kanały RSS: Forum | Miasto

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: Rada Miejska
PostNapisane: 2010-12-05, 23:22 

Jakie są Pani pierwsze wrażenia?

Zgłoś post
PostNapisane: 2010-12-06, 10:13 
[quote="Migacz"]Jakie są Pani pierwsze wrażenia?[/quote]
I ogólnie, jak sie Pani czuje ?

Zgłoś post

PostNapisane: 2010-12-06, 16:27 
Radny

Witam. Moje wrażenia. Cóż mogę napisać po pierwszej sesji? Byłam przejęta nową sytuacją i nową rolą. Czuję się wyróżniona i zobowiązana. Mam nadzieję, że wspólne działania podejmowane dla dobra i w interesie mieszkańców będą jak najbardziej realne. Na razie piszę jedynie ogólnikami, za które przepraszam. Brakuje mi, na ten moment, klarownej informacji o następnym posiedzeniu sesji oraz materiałów, aby się należycie do niej przygotować.
Pozdrawiam :)

Zgłoś post
PostNapisane: 2011-01-11, 19:14 

Jak ocenia Pani budżet na 2011 rok? I czy wniesie Pani jakieś poprawki?

Zgłoś post
PostNapisane: 2011-01-15, 21:48 
Radny

Witam. Przepraszam za kilka dni zwłoki, aby udzielić odpowiedzi.
Co do budżetu na 2011. 5 stycznia 2011 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji Budżetu i Spraw Komunalnych. Było to spotkanie, podczas którego Pani Ziental omawiała projekt budżetu. Planowany dochód to kwota niewiele ponad 70 mln zł (przed wyborami mowa była o ok. 100 mln). Nie jest powiedziane, że szacowana kwota zostanie osiągnięta. Znaczna część dochodu to dotacje, jakie nie zostały zrealizowane w poprzednim roku.
Część dochodu - jak np. dochody ze sprzedaży mienia komunalnego zdają się być dość wygórowane (szacowana kwota to 2,4 mln, a w 2010 roku zrealizowana została kwota ok. 1 mln). Pieniądze z podatków, które stanowią kwotę rozstrzygającą w budżecie, nie realizują się i stanowią dużą niewiadomą.
Zastanawiająca jest kwota w wysokości 5 tys. zł za mandaty, grzywny i inne kary pieniężne od ludności, która wpływając do kasy gminy stanowić będzie dochód - wydaje mi się, że jest to kwota zdecydowanie za niska. Rozumiem, że mogę zostać źle zrozumiana, ale uważam, że ściągalność za pewne wykroczenia względem miasta i mieszkańców gminy powinna być znacznie większa. Wystarczy "spojrzeć" ile mamy nielegalnych wysypisk, prywatnych spalarni śmieci, bądź "rozlewni" ścieków po przydrożnych rowach.
Budżet to także wydatki. W tej część zastanawia mnie kwota 550 tys. na promocję jst (zwiększoną o 50 tys. w porównaniu z poprzednim budżetem) - skoro nie realizują się dochody (do szacowanych wysokości), należałoby rozpatrzyć zasadność zwiększenia tej kwoty, czy też ustanawiania jej do takiej wysokości. Wydatki na Straż Miejską to kwota ponad 500 tys. (przy dochodach 5 tys. - czy to nie ciut za mało?).
Dokształcanie nauczycieli - to tylko 50 tys. W KN jest zapis, że: " W budżetach organów prowadzących szkoły wyodrębnia się środki na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli z uwzględnieniem doradztwa metodycznego - w wysokości 1 % planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe nauczycieli (rozdział 7a, art. 70 a, pkt 1.). Oznacza to, że z planowanej kwoty na wydatki na pensje nauczycieli, która stanowić ponad 18 mln - należałoby zapewnić ponad 181 tys.
Skromnie zostały zaplanowane wydatki na pomoc materialną dla uczniów - czyli na różnego rodzaju pomoc stypendialną - niewiele ponad 48 tys. zł.
Na projekt obwodnicy zachodniej zaplanowano koszt w wysokości 500 tys.
Jeżeli chodzi o wykaz programów, projektów lub zadań jakie mają być realizowane - to w przyszłym roku czeka nas kontynuacja zadań z poprzedniego roku przy niewielu nowych inwestycjach. Nietrafioną wydaje mi się inwestycja, której realizacja co prawda została rozplanowana do 2016 roku - czyli budowa Regionalnego Centrum Popularyzacji Astronomii w Błoniu - na łączną kwotę 8 mln zł. Nawet jeżeli udałoby się pozyskać fundusze z zewnątrz na jego realizację, nie jest to moim zdaniem inwestycja niezbędna dla mieszkańców.
Tak, będę wnosiła poprawki do budżetu - czy osobiście, czy też popierając wnioski moich kolegów. Z mojej strony wygląda to mniej więcej tak (do 18 stycznia - wtedy będzie drugie posiedzenie komisji - opracuję wnioski na piśmie):
1. zaplanowane zostały wydatki na termomodernizację budynków gminnych: Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 2 w Błoniu (z rozbudową), przedszkola nr 3 i 4 oraz nr 5 w Radzikowie, dom kultury w Radzikowie, Przychodnia Zdrowia w Błoniu - w l. 2010 - 2015 na łączną kwotę ponad 7 mln. Mieści się tu m.in. sprawa dostosowania szkół do przyjęcia dzieci sześcioletnich (w 2012 roku dzieci te zostaną objęte obowiązkiem podjęcia nauki w klasie pierwszej). I jak najbardziej podpisuje się pod tą inwestycją. Jednakże w projekcie nie ma ani wzmianki o jeszcze jednej szkole i przedszkolu, jakie mieszczą się w gminie - przedszkolu nr 6 i ZS w Bieniewicach (nie zaplanowano w tym temacie żadnego ruchu nawet do 2018 roku). Mój wniosek będzie przynajmniej o uwzględnienie kwoty na opracowanie planów rozbudowy placówek w Bieniewicach (ze szczególnym uwzględnieniem dostosowania do dzieci sześcioletnich. W budżecie musi być tak, że jak chcemy dodać, to musimy skądś "odebrać". Będę wnioskowała o przełożenie kwoty z promocji jst.
2. Zwiększenie kwoty na dokształcanie i doskonalenie nauczycieli;
3. Zwiększenie dochodów związanych z pobieraniem opłat za różnego rodzaju grzywny czy mandaty (wymagać to będzie także najprawdopodobniej zmiany podejścia do tej kwestii - może ona niestety budzić kontrowersje);
4. Wyjaśnienia zaplanowanej kwoty 500 tys. na projekt obwodnicy zachodniej (do tej pory wydano już ponad 900 tys.);
5. "Wycięcie" z budżetu inwestycji budowy Regionalnego Centrum Popularyzacji Astronomii w Błoniu (w 2010 r wydano 50 tys. planowany koszt na 2011 to kwota 100 tys.).
Na ten moment to tyle. Nie wiem, czy wyczerpuję Twoje pytania @Lektor. Pozdrawiam.

Zgłoś post
PostNapisane: 2011-01-16, 19:46 
Na szczęście opozycja w radzie nie ma realnej siły przebicia,więc będzie realizowana polityka pana burmistrza :) Ciekawe jaki plan przygotował wasz "guru" Jarosław H. :) ?

Zgłoś post

PostNapisane: 2011-01-17, 20:16 
Dochody SM w wysokości 5 tys. zł to jakieś nieporozumienie. Z samych fotoradarów, które gmina wybudowała, powinno być kilkadziesiąt tysięcy zł.

Zgłoś post

PostNapisane: 2011-01-22, 11:11 

Cyt.
"Dot. postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na:
wykonanie projektu budowlano-wykonawczego oraz dokumentacji kosztorysowej na budowę budynku Regionalnego Centrum Popularyzacji Astronomii wraz z parkingiem, placem zabaw oraz niezbędną infrastrukturą techniczną na fragmencie dz. nr ew. 25 obr. 22 w Błoniu przy ul. Poniatowskiego 19
Realizacja inwestycji planowana jest w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Burmistrz Błonia zawiadamia, iż w postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego, w którym termin składania ofert upłynął w dniu 26.10.2010 r. w siedzibie Urzędu Miejskiego w Błoniu, ul. Rynek 6 (nr spr. jak wyżej), została wybrana jako najkorzystniejsza oferta firmy:

Konsorcjum firm:
L-Concept Leszek Karasiński z siedzibą przy ul. Kościelnej 2, 43-450 Ustroń
SMART Architekci Szymon Mazurek z siedzibą przy ul. 3-go Maja 3, 59-900 Zgorzelec

Wybrana oferta spełnia wymagania Zamawiającego zawarte w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia. Ocena oferty została przeprowadzona zgodnie z przyjętym kryterium podanym w SIWZ. Zaoferowana przez Wykonawcę cena nie przekracza kwoty jaką Zamawiający może przeznaczyć na sfinansowanie przedmiotu zamówienia.

W postępowaniu przetargowym złożono 16 ofert, z czego odrzucono 3 oferty i wykluczono 1 Wykonawcę."

Ponieważ wybrano wykonawcę na projekt to trzeba będzie zerwać umowę, i zapłacić karę. Co Pani na to?

Zgłoś post
PostNapisane: 2011-01-25, 13:34 
Jako że jest Pani, jedną z niewielu radnych rozmawiającą z mieszkańcami mam istotne nie tylko dla mnie pytanie.
Czy w tegorocznym budżecie gminy znajdą się w pieniądze na II strefę miejską ?
Jaka jest realna szansa na poprawę komunikacji ?

Przypominam, że jest to niezbędny warunek do zwiększenia częstotliwości kursów Warszawa - Błonie i pierwszy krok do uruchomienia linii SKM.

Jest to pytanie niezmiernie istotne dla wielu obecnych i przyszłych mieszkańców.

Wielu z nas ma plany dotyczące swojej przyszłości i to umożliwiłoby podjecie decyzji o pozostaniu/ zamieszkaniu w Błoniu lub w wybraniu innego miasta.

Proszę o szczerą odpowiedź.

Zgłoś post

PostNapisane: 2011-01-27, 22:12 
Radny

@Lektor. Zacznę od tego, że mam świadomość, że zerwanie umowy równa się zapłacenie kary. Na rok 2011 w budżecie zaplanowano 100 tys. zł na projekt związany z budową Regionalnego Centrum Popularyzacji Astronomii. Całość inwestycji miałaby zostać rozpoczęta w 2014 roku a zakończyć się w 2016 (całość oszacowano na ok. 8 mln zł). Poddaję w wątpliwość realizację tej inwestycji. Wiem, jakie intencje były u podstawy podjęcia budowy RCPA (na posiedzeniu komisji budżetu przypomniał, a dla nowych radnych przedstawił pan Kowalczyk), jednakże uważam, że nie jest to inwestycja konieczna (w Warszawie - czyli całkiem na wyciągnięcie ręki - znajduje się Centrum Nauki Kopernik, który ma bardzo ciekawą ofertę). Nie jest zasadne (według mnie) ponoszenie dalszych kosztów w tej sprawie. Wysokość kary - proszę mnie poprawić, jeśli się mylę - wyniesie ok. 15 tys. Zostaje ponad 80 tys., które można przełożyć na bardziej potrzebne dla mieszkańców sprawy, zwłaszcza, że budżet jest jaki jest.
Posiadamy piękny i okazały obiekt, jakim jest CK. W tym roku na utrzymanie - nie tylko CK, ale i Poniatówki i filii w Radzikowie - przeznaczono 2,2 mln zł. I jest to kwota zdecydowanie za mała - ponieważ dyrektor CK dopiero kwotę 3,6 mln zł określił, jako wariant realny.
Na prace remontowe samej fontanny potrzeba ok. 200 tys. zł.
@Gość. W projekcie budżetu na 2011 rok nie zostały uwzględnione wydatki na II strefę miejską. Niestety. Z mojej strony - postaram się prześledzić dotychczasowe działania i zainteresować się tematem (do tej pory przyznam się - skoro ma być szczerze - średnio się nim interesowałam). Trudno na ten moment cokolwiek obiecywać, ale zmobilizuję swoich kolegów (i swojego guru:)) do śledzenia sytuacji. Proszę mi dać tylko trochę czasu :)
Pozdrawiam

Zgłoś post
PostNapisane: 2011-01-28, 00:00 

Pan Kowalczyk kce zostac drugim Kopernikiem?
Zacznijmy moze od bardziej potrzebnych spraw.
Za Ziemie i Słońce dziekujemy wspomnianemu Kopernikowi, za Rad i Polon Marysi, a my wydajmy kase madrze, a nie okazale...
Pozdrawiam astronomow. 8)

Zgłoś post
PostNapisane: 2011-01-28, 14:26 
Radny

@general. Sprostowanie w sprawie pana Kowalczyka. Myślę, że nie "kce". Pomysł na budowę RCPA w Błoniu miał być (w dużym uproszczeniu) możliwością pozyskania pomieszczeń na oddziały klasowe (tak przy okazji) dla szkoły podstawowej nr 1. Ponieważ rozbudowa szkoły została uwzględniona w budżecie, to tym samym (w dużym uproszczeniu) nie ma potrzeby zajmowania się tą inwestycją. Pan Kowalczyk został "wywołany" do odpowiedzi, jako że za jego kadencji (bycia dyrektorem szkoły) narodził się pomysł budowy RCPA.
Pozdr.:)

Zgłoś post
PostNapisane: 2013-04-16, 06:59 

Lektor napisał(a):
Cyt.
"Dot. postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na:
wykonanie projektu budowlano-wykonawczego oraz dokumentacji kosztorysowej na budowę budynku Regionalnego Centrum Popularyzacji Astronomii wraz z parkingiem, placem zabaw oraz niezbędną infrastrukturą techniczną na fragmencie dz. nr ew. 25 obr. 22 w Błoniu przy ul. Poniatowskiego 19
Realizacja inwestycji planowana jest w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Burmistrz Błonia zawiadamia, iż w postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego, w którym termin składania ofert upłynął w dniu 26.10.2010 r. w siedzibie Urzędu Miejskiego w Błoniu, ul. Rynek 6 (nr spr. jak wyżej), została wybrana jako najkorzystniejsza oferta firmy:

Konsorcjum firm:
L-Concept Leszek Karasiński z siedzibą przy ul. Kościelnej 2, 43-450 Ustroń
SMART Architekci Szymon Mazurek z siedzibą przy ul. 3-go Maja 3, 59-900 Zgorzelec

Wybrana oferta spełnia wymagania Zamawiającego zawarte w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia. Ocena oferty została przeprowadzona zgodnie z przyjętym kryterium podanym w SIWZ. Zaoferowana przez Wykonawcę cena nie przekracza kwoty jaką Zamawiający może przeznaczyć na sfinansowanie przedmiotu zamówienia.

W postępowaniu przetargowym złożono 16 ofert, z czego odrzucono 3 oferty i wykluczono 1 Wykonawcę."

Ponieważ wybrano wykonawcę na projekt to trzeba będzie zerwać umowę, i zapłacić karę. Co Pani na to?
Czy zapłacono karę. :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:

A może Centrum Astronomii powstało.
Było to w 2010r i jakoś ucichło :| :| :| :|

Zgłoś post

Strefa czasowa: UTC + 1